Můj pracovní webík

... aneb HTML a CSS pro starší a nechápavé ...

ODPOVĚDI na OTÁZKY

Když jsem si tuto stránku založila, netušila jsem ani v nejmenším, že o ni bude zájem a já záhy dostanu mnoho otázek. Jelikož však již otázky byly položeny, založila jsem tuto rubriku, ve které se budu snažit na vaše otázky odpovídat. Upozorňuji však znovu, že jsem ryzí amatér a sama v mnoha oblastech tápu.

Máte-li tedy jakýkoliv dotaz, nebojte se jej položit, ať již v diskusi, návštěvní knize nebo formou e-mailu. Pokud budu vědět, ráda vám odpovím, pokud ne, klidně to přiznám.

Pokud použijeme v odkazu místo textu obrázek, výchozí tabulky prohlížečů k němu přidají modrý (nenavštívený odkaz) respektive fialový (navštívený odkaz) rámeček. Pokud tento rámeček kolem obrázku mít nechceme, musíme přidat do HTML tagu za URL obrázku border="0". Celý tag bude vypadat například takto:

<a href="http://jeane.nolimit.cz/" target="_blank"><img src="http://jeane.rajce.idnes.cz/Webgarden/images/ikonka-nolimit.jpg" border="0"></a>

Pravidlo pro roztažení stránky až do okrajů najdete zde http://jeane.nolimit.cz/css .

Ale pozor. Mám to použito i na stránkách o tvoření (odkaz najdete v pravém panelu), ale asi to zruším, protože mi to otřesně rozhodilo mé povídání o kočičkách. Na 15-ti palcovém monitoru doma to je v pořádku, ale v práci na 19-ti palcovém monitoru jsou fotky úplně nesmyslně rozhozené a vůbec zatím nevím co tím. Asi se vrátím k původnímu nastavení.


Tabulka barev není můj výtvor, dovolila jsem si ji stáhnout z www.webtvorba.cz . Odkaz na tuto stránku stejně tak jako na další stránku týkající se tvorby webu najdete mezi odkazy v pravém panelu.

Veškerou grafiku na svůj web čerpám na internetu, takřka vše je staženo z free webů. Jen některá pozadí si mírně upravuji. Mou prací jsou jen ikonky, na kterých však rovněž využívám pozadí a obrázky z free webů.

Používám ZonerPhotoStudio 7, což bohužel není freeware.

Jinak doporučuji časopis Extra PC, v jeho letním dvojčísle 7/8 bylo DVD s mírně očesanou verzí ZonerPhotoStudio 9. Bohužel jsem ještě neměla čas si tuto verzi nainstalovat a vyzkoušet. K časopisu jsem se dostala zcela náhodou v autobuse a natolik se mi zalíbil, že jsem si pořídila jeho roční předplatné.

Mnohé užitečné prográmky grafické i jiné lze stáhnout na www.slunecnice.cz nebo na www.stahuj.cz. Klasický freeware však bývá dost očesaný nebo výhradně v anglické verzi. Jaký grafický freeware doporučit opravdu netuším, protože neznám možnosti jejich využití (nevím, co všecko umí či neumí).

špičaté závorky < a > se používají v HTML

složené závorky { a } se používají v CSS

HTML i CSS slouží k tvorbě webu

ve vztahu k tvorbě webu na webgardenu platí obecně, že:

HTML používáme v editaci jednotlivých příspěvků - např. v příspěvku typu článek můžeme přes zdroj (úplně první ikonka v panelu editace příspěvku) přidat tabulku na ikony či bannery spřátelených stránek

CSS pak musíme použít, pokud chceme upravit kompletní vzhled stránek

Já osobně používám vzhled k dopracování a to konkrétně vzhled k dopracování široký (najdeme ve výběru vzhledu).

Před jakýmkoliv novým zásahem do editace CSS doporučuji si původní nastavení zkopírovat nejlépe do poznámkového bloku. Rozhodně tak učiňte v okamžiku, kdy jste s částí úprav již jakžtakž spokojeni. Pokud něco zvořete (a to určitě zvořete) můžete si tuto kopii zkopírovat zpět do editace CSS.

Jen pro ilustraci. Když jsem začala elaborovat s úpravou vzhledu k dopracování, natolik mě to chytlo, že jsem nad tím strávila celou noc. Kolem páté ráno se mi to však nějakým záhadným způsobem podařilo vymazat a nezbylo mi, než začít od začátku. Spát jsem šla skoro v půl desáté.